FYZIOTERAPIE - LYMFODRENÁŽE
CORPUS - THERAPY, s.r.o.
 
 

Cvičení pilates

Základním principem Pilatovy metody je soustředěné provádění cviků za současného uvědomění si, jak daný cvik vlastně působí. Každý sval je zapojen za pomoci dechové kontroly. Všechny pohyby v Pilates vycházejí ze svalů centra - jádra těla tzv. "power house". Tím jsou myšleny svaly břicha, beder a hýždí. Pilatova metoda nepoužívá opakování až do únavy svalů, ale snaží se pozvolna dosahovat rovnováhu všech svalových skupin. Základem Pilates je cvičení na podložce, využívají se však i pomůcky a nejrůznější přístroje.

Metoda Pilates je vhodná pro každý věk, od dětí až po seniory, pro lidi v kondici dobré i horší. Cvičí se proto v několika různých stupních obtížnosti.

Joseph Pilates vycházel z předpokladu, že tělo představuje uzavřený systém. Jakmile jen jediná část není na svém místě, celý systém se naruší a člověk je náchylnější k onemocnění. Pilates poté označil záda za nejslabší článek celého tohoto systému, a proto se soustřeďoval na vybudování "pruhu síly", pásu svalů, které podpírají páteř a na orgány situované ve středu lidského těla.

Cvičení pilates posiluje a protahuje vnitřní svaly, které jsou uloženy v blízkosti kostí, aniž by budovalo vnější svalovou hmotu. Vyhýbá se nepřirozeným pozicím a izolovaným pohybům. "Pilates vždy procvičuje celou skupinu svalů", vysvětluje Iris Venherm, odbornice na cvičení pilates. "Tímto způsobem se svaly naučí dokonale spolupracovat. Špatné návyky se odbourávají a každodenní pohyby přeprogramují."

Právě z toho vychází pilates, které řeší problémy se zády, zlepšuje dýchání, udržuje šlachy ohebné a pomáhá předcházet osteoporóze. Tělo sílí, vypadá štíhleji, pružněji a pohyby jsou ladné jako pohyby tanečnic.